KEBONY – PUIT

Kebony puit on ökoloogiline viis kiirelt taastuva loodusvara, nagu seda on männipuit, tugevuse ja vastupidavuse tõstmiseks samaväärseks troopiliste puiduliikide omadustega.

Viimastel aastatel on muutunud globaalseks probleemiks maailma kopsudeks olevate troopiliste metsade maharaiumine, mis mõjutab lisaks metsade asukohamaadele kogu planeeti. Norra firma Kebony on leidnud sellele probleemile lahenduse, töötades välja keskkonnasõbraliku viisi pehme puidu kõvaduse ja vastupidavuse tõstmiseks troopilise puidu näitajateni. Patenteeritud meetodit nimetatakse keboniseerimiseks. Furfurüülalkoholiga, mis on saadud põllumajandusjääkidest, immutatakse puitu surve all, seejärel kuumutatakse, mille tulemusel puidu rakkudesse imbunud furfurüülalkohol polümeriseerub. Keboniseeritud puit kuivatatakse. Puiduliikidest kasutatakse põhiliselt harilikku mändi, ka teisi männiliike (SYP, Radiata) ja vahtrapuud.

Keboniseerimine tõstab puidu vastupidavust ja kõvadust, kuid ei muuda seda rabedaks nagu termopuit. Seega ei ole ka ohtu, et kruvide paigaldamisel puit praguneks. Tooted on mädanemis-, putuka-, seene- ja teiste mikroorganismidekindlad. Värvus on tumepruun, mis ilmastikutingimuste mõjul muutub mõne kuuga hõbedaseks. Kebony-puit ei vaja hooldust, v.a tavapärane puhastamine. Soovi korral võib Kebony-puitu töödelda tavapärasel viisil – õlitada, värvida või tulekaitsevahendiga töödelda.

Kebony-puidu kasutusvõimalused on väga suured – hoonete välisvooder, terrassid, katuselauad, ehituspuit. Samuti saab seda kasutada nt valgustite, välismööbli jms valmistamiseks.
Kebony-puit ei sisalda mürgiseid ained, toodetele on antud Põhjamaade Keskkonnamärgis ehk Põhjamaade luik.

Kebony puit on saadaval kahes klassis: Clear ja Character. Clear sisaldab ainult maltspuitu ja muutub seetõttu täielikult “keboniseerunud”; see annab Clearile Kebony Characteri suhtes suurepärase tiheduse ja kõvaduse ning ka sileda ja ühtlase välimuse. Character võib sisaldada ka südapuidu osi, mida ei saa täielikult “keboniseerida”, mistõttu on sellel väiksem tihedus ja kõvadus ning elavam ja rustikaalsem välimus, mis võib sisaldada ka oksakohti.

Kebony annab toodetele 20-40 aastase mädanemise vastase garantii, mille pikkus sõltub puiduliigist ja kasutuskohast.

Kebonyga viimistletud hoone võib leida Kalamajast: Tallinna puumajade uhke tagasitulek

Tehtud tööd: Kruiisiterminal

PÄRINGUVORM


    Failiformaadid: jpg, jpeg, png, pdf, dwg. Maksimaalne suurus 10MB.