KEBONY – FURFURÜLEERITUD PUIT

Viimastel aastatel on muutunud globaalseks probleemiks maailma kopsudeks olevate troopiliste metsade maharaiumine, mis mõjutab lisaks metsade asukohamaadele kogu planeeti. Norra firma Kebony on leidnud sellele probleemile lahenduse, töötades välja keskkonnasõbraliku viisi pehme puidu kõvaduse ja vastupidavuse tõstmiseks troopilise puidu näitajateni. Patenteeritud meetodit nimetatakse keboniseerimiseks. Furfurüülalkoholiga, mis on saadud põllumajandusjääkidest, immutatakse puitu surve all, seejärel kuumutatakse, mille tulemusel puidu rakkudesse imbunud furfurüülalkohol polümeriseerub. Keboniseeritud puit kuivatatakse. Puiduliikidest kasutatakse põhiliselt harilikku mändi, ka teisi männiliike (SYP, Radiata) ja vahtrapuud.

Keboniseerimine tõstab puidu vastupidavust ja kõvadust, kuid ei muuda seda rabedaks nagu termopuit. Seega ei ole ka ohtu, et kruvide paigaldamisel puit praguneks. Tooted on mädanemis-, putuka-, seene- ja teiste mikroorganismidekindlad. Värvus on tumepruun, mis ilmastikutingimuste mõjul muutub mõne kuuga hõbedaseks. Kebony-puit ei vaja hooldust, v.a tavapärane puhastamine. Soovi korral võib Kebony-puitu töödelda tavapärasel viisil – õlitada, värvida või tulekaitsevahendiga töödelda.

Kebony-puidu kasutusvõimalused on väga suured – hoonete välisvooder, terrassid, katuselauad, ehituspuit. Samuti saab seda kasutada nt valgustite, välismööbli jms valmistamiseks.
Kebony-puit ei sisalda mürgiseid ained, toodetele on antud Põhjamaade Keskkonnamärgis ehk Põhjamaade luik.

Kebony annab toodetele 30-aastase mädanemise vastase garantii.

Augustis 2016 ilmus ajakirjas Diivan huvitav ja kasulik artikkel Kebony-puidust. Artiklit saate lugeda siit.

PÄRINGUVORM

Failiformaadid: jpg, png, pdf, dwg. Maksimaalne suurus 10MB.